Część firm planujących zlecić produkcję podzespołów elektronicznych szuka przedsiębiorstw działających kompleksowo. Dlaczego? Ponieważ zależy im na tym, żeby kontaktować się wyłącznie z jednym podwykonawcą, móc się skupić na dalszym rozwoju własnej działalności zamiast kontrolować kilku dostawców i mieć pewność realizacji zlecenia w założonym terminie. Kompleksowości nie da się jednak osiągnąć bez tak zwanych usług dodatkowych. O jakich usługach mowa?
Coraz częściej do producentów podzespołów elektronicznych zgłaszają się klienci, którzy wymagają niestandardowego podejścia do współpracy. Np. chcą nie tylko zlecić produkcję płytek PCB, lecz także montaż końcowy w urządzeniach docelowych czy testy funkcjonalne. Te dwie ostatnie usługi to tak zwane usługi dodatkowe. Na czym polegają i co poza nimi może oferować producent elektroniki?
Montaże końcowe
Montaż w elektronice oznacza zazwyczaj umieszczenie komponentów elektronicznych na płytce PCB – wówczas mówimy o montażu przewlekanym THT lub o montażu powierzchniowym SMT, w którym wykorzystuje się lutowanie powierzchniowe. Zdarza się, że część firm zajmujących się produkcją obwodów drukowanych świadczy również usługę montażu końcowego. Co to takiego?
Montaż końcowy nazywany inaczej montażem finalnym lub Box Building to mocowanie gotowych płytek PCB albo innych elementów elektronicznych w obudowie docelowej. W zależności od potrzeb może obejmować także budowę kompletnych urządzeń elektronicznych z elementów dostarczonych przez klienta, nanoszenie oznaczeń, przykręcanie elementów mechanicznych czy mocowanie przewodów.
Gotowe produkty pakuje się w opakowania transportowe albo w handlowe i przesyła do wybranych miejsc.
Przeprowadzanie testów funkcjonalnych
A czym są wspomniane wcześniej testy funkcjonalne? Produkcja i montaż płytek PCB wymaga przeprowadzenia różnych testów, w ramach których sprawdza się m.in. czy nie dochodzi do zwarć, nie pojawiły się przerwy w ścieżkach albo czy elementy elektroniczne zostały przylutowane prawidłowo. Są to testy elektryczne, ICT (In Circuit Test) oraz AOI (Automated Optical Inspection) uznawane za standardowe.
Testy funkcjonalne wchodzą w zakres usług dodatkowych. Polegają na sprawdzeniu działania kompletnego podzespołu albo całego urządzenia. Żeby je przeprowadzić, tworzy się specjalne testery lub systemy pomiarowe, które symulują docelowe warunki pracy danego produktu.
Programowanie płytek PCB
Producent podzespołów elektronicznych taki jak np. firma Printor (https://printor.pl) może oferować również programowanie płytek PCB. Usługę wykonuje się albo przed zamontowaniem elementów na płytce, albo w gotowym, zmontowanym układzie elektronicznym. Programatory integruje się nawet z automatami pick & place, żeby szybko wprowadzać ewentualne zmiany w wersjach oprogramowania.
Pokrywanie płytek lakierami lub zalewami zabezpieczającymi
Ostatnią z usług dodatkowych jest pokrywanie gotowych płytek PCB lakierami albo zalewami. Ten proces nazywany również nakładaniem powłok ochronnych ma zabezpieczać podzespoły elektroniczne przed wypływem czynników środowiskowych, w tym przed korozją, wilgocią, wysoką temperaturą, grzybami oraz zanieczyszczeniami z powietrza.