Ładowarki teleskopowe – lepiej kupić własną czy wynajmować?

4 min read

Ładowarki teleskopowe to bardzo praktyczne, wielozadaniowe maszyny, które wykorzystuje się w wielu branżach – począwszy od rolnictwa, poprzez budownictwo czy przemysł kopalniany, aż po przemysł produkcyjno-magazynowy.

Twoja firma reprezentuje jedną z wymienionych branż i stanąłeś przed wyborem zakupu takiej maszyny? A może zastanawiasz się nad jej doraźnym wynajmem lub jest ona jednym z wielu urządzeń, których zakup rozważasz? Dziś przedstawimy Ci zalety zarówno samych ładowarek teleskopowych, jak i obu opcji ich nabycia!

Dlaczego ładowarki teleskopowe to dobry wybór?

Urządzenia te, zwane ładowarkami teleskopowymi, to według oficjalnej definicji wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem. Ich pełna nazwa doskonale zatem opisuje to, co potrafią i do czego zostały skonstruowane. Maszyny te mogą jeździć, przenosić różne ładunki, a ich „rozciągane” ramie pozwala na podnoszenie tychże ładunków na całkiem sporą wysokość.

Podnośniki z reguły mają około 2 do 6 ton udźwigu, jednak można znaleźć również modele podnoszące 7, 10 czy nawet 20 ton. Jeśli zaś chodzi o wysokość podnoszenia, ona również zwykle oscyluje w granicach 3-6 metrów, ale na rynku znaleźć można ładowarki, które potrafią rozciągnąć się nawet na 30 metrów. Dodatkowym atutem są wymienne osprzęty – mogą to być zarówno platformy, wysięgniki, haki, szufle czy widły, jak i osprzęty do wycinki drzew i wiele, wiele więcej.

Konstrukcja tych maszyn sprawia, że doskonale radzą sobie z pracą zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni, a ukształtowanie terenu nie ma dla nich większego znaczenia. Wszystkie te cechy sprawiają, że ładowarki teleskopowe można spotkać zarówno na placach budów, jak i w magazynach, dużych halach produkcyjnych, w gospodarstwach rolnych, branży drzewnej, kopalniach, kamieniołomach, a także m.in. na… lotniskach!

ładowarki teleskopowe
A large blue truck crane stands ready for operation on a site near a large modern building. The largest truck crane with a yellow cradle for solving complex tasks.

Kiedy warto kupić ładowarkę teleskopową?

Jeśli pracujesz w którejś z wymienionych branż lub dopiero zakładasz firmę (lub farmę), taka maszyna z pewnością Ci się przyda. Dodatkowo, jeśli będzie ona miała być używana dość często – a pewnie będzie – jej zakup z pewnością szybko się zwróci. Dlaczego?

Możesz z jej pomocą przenosić duże ładunki – począwszy od palet z towarem, poprzez kamienne bloki, materiały budowlane, gotowe konstrukcje, bale drewna, aż po bele siana czy pasze. I, co istotne, wysokość, na jakiej mają zostać docelowo umieszczone, nie ma dużego znaczenia (np. ładowarka Faresin Big Range dostępna na https://faresin.pl ma zasięg aż do 16,4 m).

Ładowarka teleskopowa przyda się w Twojej firmie również wtedy, kiedy konieczna jest w niej praca na wysokościach, która, co do zasady, powinna być przede wszystkim bezpieczna, a taka może być dzięki zamontowanej na wysięgniku platformie.

A jeśli już o platformie mowa – mnogość dostępnego osprzętu i możliwość jego bezproblemowej instalacji sprawiają, że maszyna ta jest niezwykle uniwersalna i może zastąpić m.in. platformy wysokościowe czy ruchome podesty, koparki, podnośniki, wózki widłowe, żurawie i wiele innych maszyn.

Z całą pewnością jednak warto pamiętać, że zakup takiego sprzętu wiąże się ze sporymi kosztami, a i nie każdy może bez problemu taką maszynę obsługiwać. Aby móc używać ładowarki teleskopowej, trzeba zdobyć zaświadczenie kwalifikacyjne (czyli odpowiednie uprawnienia) wydane przez organ jednostki dozoru technicznego (np. UDT).

Czy można wynająć ładowarkę teleskopową?

Odpowiadając w skrócie – oczywiście, że tak. I jest to doskonały wybór w momencie, kiedy prace, do których taka maszyna byłaby potrzebna, nie stanowią stałego punktu wśród oferowanych przez Twoją firmę usług lub gdy jesteś osobą prywatną. W tym momencie, na korzyść wynajmu przemawiają oczywiście kwestie finansowe.

Wynajem ładowarki teleskopowej jest świetnym pomysłem, gdy akurat szykujesz się do dużego remontu (np. hali), jednorazowego usuwania drzew czy rozładunku albo załadunku dużego transportu, który nie zdarza się często. Również w momencie, gdy planujesz budowę. Wynajem sprzętu może być również dobrym sposobem na to, aby przetestować taką maszynę np. w gospodarstwie rolnym i wykonać przy jej pomocy część prac, zanim zdecydujesz się ostatecznie na zakup własnej.

Kolejnym atutem wynajmu jest możliwość dodatkowego skorzystania z usług profesjonalisty posiadającego wszelkie uprawnienia na używanie takiej maszyny.

To ci się też spodoba

Więcej